GÜZEL MAKYÖZ AYŞEGÜL ŞENGÜL İLE KEYİFLİ RÖPORTAJA İMZA ATTIK

Ana Sayfa » ROPORTAJLAR » GÜZEL MAKYÖZ AYŞEGÜL ŞENGÜL İLE KEYİFLİ RÖPORTAJA İMZA ATTIK
Tarih : 01 Ağustos 2018 - 10:07
  • Ayşegül Hanım sorulara geçmeden önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?

 

Merhabalar. Öncelikle size bana kendimi tanıtma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.  Ben Ayşegül ŞENGÜL İstanbul doğumluyum. Kamu Yönetimi mezunuyum ve uzun senelerdir kamuda görev yapmaktayım. Fakat bulunduğum meslekte mutlu olmadığımı ve bana tekdüze geldiğini fark ettim. Esasen ne kendim olabiliyordum nede içsel zevkimi yansıtabiliyordum. Bu da beni kendini geliştirmek, kendini bulmak adına arayışa yönlendirdi.

 

Her kadın gibi bende makyaj yapmayı seviyordum. Belirli bir görsel zevkim vardı. İnsanlarla bir araya geldiğim ortamlarda onlara hep çıplak gözle bakar nelerin onlara daha çok yakışacağını ve güzel göstereceğini hayal ederdim. Fakat bu uygulama aşamasına hiç geçmemişti. Ve önce kendim için hobi olarak makyaj eğitimi almaya karar verdim. Makyaj üzerine bir  akademiden eğitim aldım ve makyajın bana ciddi keyif verdiğini, içimdeki bir boşluğu doldurduğunu fark ettim. Akademik eğitim süresi bittikten sonra işinde uzmanlaşmış makeup artistleri araştırmaya başladım. Kendime ve zevkime yakın bulduğum makeup artistlerin düzenlemiş oldukları workshoplara katıldım. Gittikçe heyecan verici olmaya başlamıştı. Bu süreç zarfında çevremden almış olduğum olumlu tepkilerde beni makeup artist olmaya yönlendirdi. Ve hayatımda beni tamamlayan, beni anlatan yeni bir sayfa açmaya karar vermiş oldum. Bunun akabinde birebir makeup artistlerden eğitimler aldım.  Sizinde bildiğiniz gibi bu sektör güncel olmayı gerektirdiği için hem profesyonel anlamda işimi yaparken diğer taraftan eğitimler almaya da devam ettim.

 

  • Makyözlük önemli ve hassas bir sektördür, çalışmalarınız nasıl ilerlemektedir?

Kadınların kendilerini daha iyi hissedebilmeleri ve saklı güzelliklerini ortaya çıkarmak için makyaj olmazsa olmazlarıdır. Profesyonel anlamda hizmet aldıklarında doğru uygulanış şekli, doğru ürün seçimi, hatta renk tonlaması bile biz kadınların kendimizi daha özgüvenli, mutlu ve güzel hissetmesini sağlar. Tecrübeniz ve el beceriniz kadar kullandığınız üründe yaptığınız makyaja büyük etki eder. Ve bu nedenle güncel olmak zorundasınız. Trendleri sürekli takip etmek hatta ürünleri denemek, bu ürünlerin kimlere ne şekilde kullanacağınızı bilmek ve doğru yerde, doğru ışıkta ve mekanda, doğru cilde kullanıyor olmanız gerekir. Sadece trend olduğu için kullandığınız ürün, göz yapısı, saç rengi, yüz şekli vb. detaylarla örtüşmediği takdirde görsel anlamda olumsuz sonuçlar verebilir. Hatta bunu ürünün ruhuna bürünmek olarak açıklayabilirim. Çok beğenerek aldığınız bir fondoten siz yağlı bir cilde sahip iseniz ürün kuru ciltler için üretildi ise sizde beklenen performansı göstermeyecektir. O yüzden makeup artistinde makyaj ürün çantasının çok geniz bir yelpazeye sahip olup, her cilt tipi ve rengi için özenle seçilmiş kaliteli ürünler bulundurması gerekmektedir.

 

Ben mesleğimi freelance olarak yapıyorum. Misafirimin tercih ettiği ortamda, mekanda, onun belirlemiş olduğu saatte birebir hizmet veriyorum. Buda misafirimin kendini daha özel ve kıymetli hissetmesini sağlıyor. En özel gününde bir yerden bir yere ulaşım sağlamak yerine makeup artistin ona istediği yerde hizmet vermesi, şöyle diyim üzerindeki gerginlik ve heyecanı hafifletiyor ve elbette ki bu makyajına olumlu yansıyor.

Kadınlar genelde ne tarz makyajlar yaptırmaktadır? Hangi seçimler daha çok tercih ediliyor ?

Bence kadınlar artık makyaj konusunda çok daha bilinçliler. Yeni makyaj trendlerini, kullandığımız ürünleri onlarda gerek sosyal medyadan, gerekse alışveriş yaptıkları yerlerden takip edebiliyorlar. Şöyle söyleyeyim. Eskinin o ağırlaştırılmış kat kat makyajının yerine, daha naturel ve soft makyajlar almıştır. Nerede nasıl makyaj yaptığınızda önemlidir. Örneğin gündüz işe giderken yapacağınız makyaj ile gece katılacağınız bir davette yapacağınız makyaj aynı olmamalıdır. Gündüz daha doğal makyaj tercih edilirken, gece daha yoğun ve pırıltılı makyajlar tercih edilebilir. Örneğin gündüz yaptırdığınız makyaj ile geceye devam etmek isterseniz, ruj seçiminiz sizi geceye taşıyabilir. Bunlar çok önemli nüanslardır. Özellikle bu sene yaz aylarında sağlıklı ve parlak tenler tercih ediliyor. Eskiden kullandığımız fondotenler yerine renkli nemlendiriciler daha ön planda kalmaktadır. Buda sizi daha soft bir görüntüye ulaştırmakta ve böylece Makyaj yaptığınız halde kendi güzelliğiniz gibi makyajsız bir görüntü verebilmektedir. Buna nomakeup ta diyebiliriz. Kullandığınız farlarda ve highlighter, hatta kontur de bile kremsi yapıdaki ürünlerde tercih edilmektedir. Bu da ıslak ve nemli bir görüntü elde etmemizi sağlar. Özel gün ve gelin makyajında biraz daha net göz makyajı tercih edilse de bunlar da kendi güzelliğimizden çalmadan uygulanmaktadır.

 

  • İşiniz dışında kendiniz için neler yapıyorsunuz?

 

Öncelikle kendimi geliştirmek adına ve misafirlerimle empati kurabilmek için kişisel gelişim seminerlere katılmak en büyük zevkim. Aileme vakit ayırmak, dostlarımla, arkadaşlarımla keyifli anları beraber geçirmek ve bunların tadını çıkarmak. Bedeni dinlendirmek için vakit buldukça Spa, spor amaçlı yürüyüşler ve biraz daha uzaklaşmak için sinema, kitap derken yurtiçi ve yurt dışı seyahatler.

 

  • Sizin en çok tercih edilmenizin en önemli sebepleri nelerdir ?

 

Makeup artistlikte bilgi ve tecrübeniz kadar makyaj yaptığınız müşteriniz ile iletişiminizde çok önemlidir. Karşınızdaki kişiyi anlarsanız kendini daha iyi hisseder aranızda güven duygusu oluşur ve böylece  güzelleşmenin tadını çıkarırlar.  Bazen misafirim gelir bunu istiyorum der ben ona hayır sana bu olmaz yakışmaz demem o anda o kişinin olumsuz hissetmesini sağlarsınız . Yapılması gereken o kişi ile sohbet edip kendi güzelliğini fark etmesini sağlarım önce . Birine benzemek değil de kendimizdeki saklı güzelliği ortaya çıkartmaktır makyaj. Sonra misafirime ben size bir uygulama yapacağım rahat hissetmezseniz severek taşımazsanız hemen değiştiririz derim ve sonuçta benim yaptığım makyajla kendini çok iyi hisseder ve mutlu olarak ayrılırım yanından. Çünkü siz profesyonel gözle bakıyorsunuz ama insanların alışkanlıkları ve görmeye alışkın oldukları bir stil var onun alanını düzgün bir ifade şekli ile sınarsanız mutlu edersiniz. Hatta sonrasında artık sizin yaptığınız uygulamalı yapıyorum çok daha güzel göründüğümü anladım diyen misafirlerim var. Ben yaptığınız işe kattığınız enerjinin heyecanın etkisine inanırım. Siz o günü kendi özel gününüz gibi hissettiğinizde o heyecanı yaşadığınızda sonuç mükemmel oluyor. Ve tabiî ki doğru, kaliteli hizmeti verebilmek için oluşturduğum makyaj çantamda büyük destekçim. Her birini farklı markalardan aldığım ve tek tek denediğim performansını bildiğim ürünlerde diyebiliriz. Siz eğer ürünlerde onların pigmentlerine dokularına hakimseniz sonucun iyi olması kaçınılmazdır. İşimi çok severek ve ilk gün ki heyecanla yapıyorum. Önceliğiniz kazanmak kaygısı yerine mutlu etmek olduğunda, işinize aşık olduğunuzda sonuçlar olumlu geliyor.

  • Güzellik sektörü ve makyöz uzmanlığında ne gibi gelişmeler ve yenilikler olmalıdır sizce?

Kullanılan ürünler belki daha azaltılabilir. Sağlığa ve çevreye daha duyarlı, hayvanlar üzerinde deneme yapılmayan ürünler kullanılması koşulu getirilmeli bence. Kendimizi güzelleştirirken başka bir canlıyı tehlikeye atmak hiçte hoş bir durum değil diye düşünüyorum.

 

  • Son olarak neler söylemek istersiniz ?

Teşekkür ederim. oldukça Keyifli ve verimli bir sohbetti. Röportajımızı okuyan kadınlar için faydalı bilgiler olmuştur umarım. Hepimiz kendi güzelliğimizin farkında olalım ve onları ön plana çıkaralım derim.  Her daim güzelliğine güzellik katmak isteyen kadınlarla birlikte keyifli makyajlar yapmayı, hem onları, hem de kendimi mutlu etmeyi istiyorum…ve mutlu olduğunuz işi yaptığınız müddetçe sonuçlar ruhumuzu da besliyor.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Güzellik Sektörü’nün Başarılı İsmi Nur AKSU Dergimize Konuştu.

Başarılı Güzellik Uzmanı Nur AKSU; 1O Fashion Magazine Dergisine Konuştu. Herkese merhaba İsmim Nur Aksu 1990 İstanbul da doğdum. Aslen Sivaslıyım.

BAŞARILI MASÖR SAMET ÇELİK İLE KEYİFLİ RÖPORTAJA İMZA ATTIK

Bir çok hasta insanı başarılı masaj teknikleri ile  tedavi edip sağlığına kavuşturan Samet ÇELİK, kapılarını 10 Fashion Magazine açtı. 1.Samet

Genç Bestekar Olcay ÇAKİN İle Keyifli Roportaja İmza Attık.

1)Olcay Çakın kendinizden biraz bahseder misiniz? 11/11/1983 İzmir doğumluyum.12 yıldır evliyim. Uzun bir süre müziğe ara vermiştim. Bana her

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz