Gazeteci Hasan Tahsin, şehit edilişinin 101. yılında anıldı

Ana Sayfa » KÜLTÜR SANAT » Gazeteci Hasan Tahsin, şehit edilişinin 101. yılında anıldı
Tarih : 15 Mayıs 2020 - 14:37

İzmir‘in işgali sırasında Yunan askerlerine ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin, şehit edilişinin 101. yılında anıldı.

Gazeteci Hasan Tahsin için İlk Kurşun Anıtı önünde tören düzenlendi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uyulan törende İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ve yönetim kurulu üyeleri anıta çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bir konuşma yapan Misket Dikmen, gazetecinin toplumun öncü güçlerinden biri olduğunu ve gerçeklerin halkla buluşmasına aracılık ettiğini söyledi.

Hasan Tahsin’in döneminin gerçekleri ve gereğiyle bunu bir adım öteye taşıdığını, vatanı için ilk kurşunu atarak direnişin simgesel öncülerinden olduğunu kaydeden Dikmen, “Sömürgeci işgale başkaldırıyı başlatan bu kurşun, Milli Mücadele’ye güç veren önemli adımlardan biridir. Bu adım Hasan Tahsin’i bir asır öncesinden bugüne taşımıştır.” ifadelerini kullandı.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Atakan TAŞUR; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı Yayınladı.

Değerli Türk Milleti ve değerli cocuklarımız “23 Nisan, Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine

SANATÇILIĞINA BİRDE KİTAP GELİYOR

Sahnelerin prensinden yeni adım… Hem sanatcı hemde show’men olan ünlü isim GÖLGE RAYAN Zorluklarla dolu hayatını kitaba döktü.. Çocuk

Atakan Taşur Kardeşlik Ödülleri Gecesi ile Bağları Güçlendirdi

Atakan Taşur Kardeşlik Ödülleri Gecesi ile her yıl düzenli olarak Türkiye ve Azerbaycan gibi iki kardeş ülkenin bölünmez bütünlüğünü pekiştiriyor.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz