Ozan Kotra’nın İlk Solo Albümü ‘Hava Durumu’

Ana Sayfa » MÜZİK » Ozan Kotra’nın İlk Solo Albümü ‘Hava Durumu’
Tarih : 15 Mayıs 2020 - 14:41

Ozan Kotra, Flört grubunun konserlere çıkmadığı, stüdyo kaydı yapmadığı 16 aylık dönemde hazırladığı ilk solo albümü ‘Hava Durumu’nu, 15 Mayıs Cuma  tüm dijital platformlarda ve plak formatında yayımlandı.

Yaklaşık 3 aylık bir kayıt çalışmasıyla, Türkiye’nin ssanalog kayıt fabrikası Bay Papağan stüdyolarında kaydedilen 10 şarkılık albümün, Long Play miksi ve plak kalıbı İngiltere’nin ikonik stüdyosu Abbey Road Stüdyolarında yapıldı.

Anadolu Rock, Jazz, Funk gibi müzik türlerinin işlendiği Hava Durumu’nda, aşk, sevgi gibi olmazsa olmaz konuların dışında, Kotra’ya has bir mizah anlayışıyla, dostluk ilişkilerindeki absürd yaşanmışlıkları, Gezegen’e dair evrensel politik sorunlar ve hayatın içinden konular işleniyor..

Hava Durumu; analog synthesizerlardan, nefesli sazlara, kaba ve kimi zaman yerinde duramayan bas gitar ve davul ritmlerinden, naif akustik gitar melodilerine, duvar piyanosunun hüzünlü sesinden, çılgın perküsyonlara kadar geniş bir çerçevede müzikalitesini sunuyor.

Kendi alanında üst düzey 30 kişilik bir müzisyen kadrosunun çaldığı albümün açılış şarkısı ‘Sorma Arkadaş’ ayrı zaman dilimlerinde tam 3 kez kaydedildi ve son versiyon kullanıldı. ‘Mehtaba Karşı’, ‘Hasta mı oldun’ gibi şarkılar, 20 yıl önce yazılmış. Sözleri revize edilip albüm repertuvarına dahil edildi. ‘Hava Güzel Kadıköy’de’ ise stüdyo kayıtları bittikten sonra yazıldı ve albüme sonradan eklendi. ‘Unutulmuyor’ (Senin yüzünden) isimli şarkıda Fuat Güner’in çaldığı ‘Havain Gitar’ bilindiği kadarıyla ilk kez Türk Müziği’nde kullanıldı. Flört üyeleri de bazı şarkılarda eşlik etti ama aynı şarkıda çalmadılar ve vokal yapmadılar.

Plağın son şarkısı ‘Humbarap Yaya’ Ozan’ın, oğlu Poyraz’a bebekliğinde söyleyip, onu güldürdüğü uyduruk bir tekerlemenin şarkılaşmış hali. Poyraz’ da bu kayıtta babasına eşlik etti.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ÜNLÜ PRODÜKTÖR AMORF BAŞARISI İLE HERKESİN DİLİNDE

ÜNLÜ PRODÜKTÖR AMORF BAŞARISI İLE HERKESİN DİLİNDE Youtube’da paylaştığı eserlerle her gün daha fazla hayran kitlesi edinen başarılı

Dişi İbo Zenfira İBRAHİMOVA Türkiye’de Yılın Arabesk Kadın Sanatçısı Seçildi.

Azerbaycan’nın dişi İbo’su diye bilinen başarılı ses sanatısı Zenfira İBRAHİMOVA, halk oylaması tarafından yılın en iyi arabesk

ATAKAN TAŞUR ABDULLAH GÜLMEZ KATALOG ÇEKİMLERİNDE GÖZ DOLDURDU.

10 FASHİON MAGAZİNE; BHS GROUP Kurucu Başkanı İş Adamı Atakan TAŞUR , Başarılı fotoğraf ustası ve ses sanatçısı olan Abdullah GÜLMEZ,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz